Debata za i przeciw. Czy polski złoty przetrwa jako waluta narodowa następne 100 lat?

logo-nbp-w3.jpg

Debata na temat: Czy polski złoty jako waluta narodowa przetrwa kolejne 100 lat? została zorganizowana w formie za i przeciw.

Specjalnym gościem debaty była p. Ida Stefanowicz - starszy specjalista z Oddziału regionalnego NBP w Białymstoku oraz p. dyrektor Alfred Komar. Wraz z nauczycielem p. Marzeną Korolczuk zasiadali w jury, które miało wybrać grupę z najbardziej przekonującą argumentacją. Całą debatą prowadziła nasza ambasadorka Magdalena Pietraszko, która powitała gości oraz przybliżyła zasady debaty.

W drużynie "Złotego polskiego" były Lena Jaszczuk, Aleksandra Czarnomysa, Sylwia Ramotowska oraz Faustyna Surmacewicz. Dziewczyny broniły tezy, że polskim złoty jest stabilna walutą i przetrwa kolejne 100 lat.

W drużynie "Waluta przyszłości" argumenty przemawiające za nową wspólną walutą, którą prawdopodobnie będzie euro byli: Martyna Wróblewska, Magdalena Turosińska, Hanna Chojnowska oraz gościnnie koledzy z klasy Michał Siedacz i Olaf Wenclik.

Zadaniem drużyny było przekonanie zwolenników złotego i zgromadzonych uczniów wraz z jury do swojej racji, że wspólna waluta jest nieunikniona w przyszłości i przyniesie wiele korzyści dla naszego państwa i obywateli. Obie drużyny na zmianę przedstawiały swoje argumenty. Po przedstawieniu wszystkich argumentów, zgromadzeni uczniowie wzięli udział w dwóch głosowaniach online w aplikacji mentimeter odpowiadając na pytania: Która drużyna przekonała Ciebie do swoich racji? oraz Czy uważasz, że polski złoty przetrwa jako waluta narodowa następne 100 lat? W głosowaniu uczestników debaty wygrała drużyna "Waluty przyszłości", natomiast uczniowie opowiedzieli się w kolejnym głosowaniu za polskim złotym jako walutą, która przetrwa kolejne 100 lat . Na koniec jury wybrało drużynę, która przekonała ich swoimi argumentami.

I tym razem wygrała drużyna "Polskiego złotego". Na koniec p. Ida Stefanowicz podsumowała całą debatę oraz program Złote Szkoły NBP. Natomiast uczniowie biorący udział w debacie jako widzowie zapisali 3 główne wnioski z debaty na tablicy.

Temat debaty wymyśliły 2 uczennice, był dostosowany do poziomu uczniów klas 5-8. Wzbudził dużo emocji po samej debacie, ponieważ nawet piątoklasiści uznali, że debata była super i oni chcą więcej.

A oto zapis przebiegu naszej debaty: przebieg debaty

oraz opinie uczniów o niej: