Warsztaty uczniowskie

Grupa dzieci układa puzzle.jpg

1. Dni Otwarte ze Złotymi Szkołami NBP

Pierwszy warsztat został przeprowadzony 21 lutego w ramach Dni Otwartych naszej szkoły. Uczennice przygotowały tablice informacyjne o NBP oraz historii pieniądza. Na drugiej tablicy umieściły prace uczniów klas i i III prezentujące banknot z wyobraźni. Na pierwszym piętrze zorganizowały stoisko z różnymi zadaniami i konkursami, w których wzięli uczniowie naszej szkoły oraz rodzice z dziećmi, którzy przyszli poznać ofertę edukacyjna naszej szkoły. Uczennice upiekły ponad 50 muffinek, które były nagrodami za wykonane zadania oraz reklamą programu "Złote szkoły NBP". Zadania i stoisko też zostało nieprzypadkowo zaprezentowane na I piętrze. Tam są wszystkie klasy 1-3 i wszyscy odwiedzający mogli wziąć udział w naszych zadaniach. Uczennice pochowały po całej szkole banknoty, aby zachęcić do aktywności i poznawania historii banknotów. Osoba, która znalazła 5 banknotów, przychodziła do stoiska i losowała jeszcze pytanie z pudełka. w nagrodę otrzymywała bankową muffinkę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się maszyna do sprawdzania zabezpieczeń banknotów, wypożyczona dzięki uprzejmości p. Idy Stefanowicz z Oddziału Regionalnego NBP. Przybyli goście mieli okazję porównać zabezpieczenia różnych banknotów a nawet euro. Najmłodszym najbardziej podobało się układanie wielkoformatowych puzzli banknotu 10 zł. oraz monety. Natomiast dużo emocji wzbudzały banknoty 3D, których nominały można było rozpoznać poprzez dotyk wypukłych nadruków. Zależało nam, żeby poprzez takie ćwiczenie uczestnicy nie widząc banknotu, poczuli się jak osoby niewidome. Również to ćwiczenie miało pomóc uczniom doświadczyć, jak dużo zabezpieczeń mają nasze banknoty. Dzięki uprzejmości Oddziału regionalnego NBP rozdawaliśmy również ulotki o monetach kolekcjonerskich. Stoisko było dużą atrakcją Dni otwartych.

2. Wszystko, co chcemy wiedzieć o pieniądzach!

Drugi warsztat uczennice: Magda, Magda, Hania, Martyna, Rozalia poprowadziły w Przedszkolu Samorządowym nr 56 w Białymstoku w grupie 6- latków. Uczennice na początku puściły film animowany o banku ze strony "Finansiaki ", następnie przygotowały 5 stacji z zadaniami. Podzieliły przedszkolaków na 5 grup poprzez losowanie banknotu. Każda grupa po zaliczeniu zadani dostawała jeden z 5 fragmentów banknotu, który na koniec układała w formie puzzli. Na każdej stacji dzieci wykonywały inne zadania. Na pierwszej stacji: pokonywały labirynt, żeby dojść do banku, na drugiej układały z patyczków napis NBP oraz bawiły się w memory,  na trzeciej malowały na papierowych talerzykach monety, na czwartej stacji musiały połączyć ceny z towarami, na piątej układały wszystkie zdobyte fragmenty w jeden banknot. Oczywiście uczennice nagrodziły przedszkolaków słodyczami, a od P. dyrektor dostały propozycję pracy jako wolontariuszki w przedszkolu. Dzieci zachwycone warsztatami, ciekawość bankiem zaszczepiona.

3. Pieniądze są wokół nas!

Trzeci warsztat został przeprowadzony przez Faustynę, Olę, Lenę i Sylwię w klasie Ia, Ic, IIIB oraz IIb. Uczennice przygotowały sobie korony oraz banknoty jako symbol królów umieszczonych na obecnych w obiegu. Najpierw przedstawiały się imionami królów, wyjaśniły czym jest program "Złote szkoły NBP". Uczniowie obejrzeli film animowany "Historia pieniądza" oraz Jak działa bank?. Następnie uczniowie byli dzieleni na 4 grupy: każda grupa musiała wykonać 4 zadania: ułożyć memory, zgadnąć po dotyku jaki to banknot, policzyć pieniądze: połączyć monety z banknotami oraz ułożyć obraz z wszystkich banknotów jako puzzle. Warsztaty wśród najmniejszych są wyzwaniem, ponieważ trzeba było zapewnić tyle aktywności, żeby uczniowie nie mieli ani chwili na nudę, a zarazem przemycić przez zabawę jak najwięcej wiedzy.