Bierzemy udział w akcji "Żonkile"

Plansza Bierzemy udział w akcji Żonkile_A4 (2).jpg

19 kwietnia nasza szkoła wzięła udział w akcji ,,Żonkile", organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, by uczcić osiemdziesiątą pierwszą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie podczas II wojny światowej.

Tego dnia uczennice klasy 6a i 6b rozdawały papierowe żonkile. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły nosili tego dnia ten żółty kwiat na znak solidarności z dobrem i przeciwstawienia się złu, dyskryminacji i wykluczeniu.

Nauczyciele poloniści, historii oraz edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzili w klasach I - VI cykl zajęć na podstawie materiałów przygotowanych przez Muzeum Polin. Uczniowie klas szóstych obejrzeli premierę filmu "Było-nie ma-jest", aby popracować ze swoimi emocjami.

Przedsięwzięcie najlepiej opisują sami organizatorzy: „Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.(…) Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych”.