Spotkanie z pisarką panią Celiną Zubrycką

Pisarka siedzi przed laptopem. Z tyłu są półki z książkami..jpg

 

„Książki, które leczą…” to temat, który zdominował spotkanie uczniów SP24 z autorką bajek terapeutycznych panią Celiną Zubrycką. Pisarka oraz uczniowie klasy III i IV zastanawiali się, co mogą oznaczać te słowa, na czym polega owo leczenie i w jaki sposób się ono odbywa. Efektem tych
rozmów było przekonanie, że dzieje się to na drodze „spotkania” czytelnika z bohaterem książki, który zmaga się z jakimś problemem. Dzięki nim czytelnik może nazwać swoje emocje, zrozumieć je oraz radzić sobie z nimi.
Pisarka opowiadała młodym czytelnikom o okolicznościach napisania swojej pierwszej książki terapeutycznej pt. „Królewna na złotym wózku”, o tym, co ją inspirowało i skłoniło do pisania. Zdradziła uczniom, jak poznała niepełnosprawną dziewczynkę, która stała się pierwowzorem księżniczki na złotym wózku. Autorka zaprezentowała także swoją najnowszą książkę pt. „Waldek i biedronki”. 

Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Celina Zubrycka jest nauczycielem języka polskiego, bibliotekarzem, pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pisze bajki terapeutyczne. Dzięki wygranej w ogólnopolskim konkursie literackim „Tutaj jestem” organizowanym przez WOAK (dziś Podlaski Instytut Kultury) w Białymstoku  ukazała się jej pierwsza książka dla dzieci pt. "Królewna na złotym wózku”. Książnica Podlaska wydała w serii „Bajkową Księżniczkę”,   "Osła Mateusza" i "Lalkę Lucy". W czerwcu 2020 roku została przewodniczącą Koła Podlaskiego Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. W 2021 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej.
Dzięki temu ukazała się jej kolejna książka „Tere fere, czyli bajki z dziecięcego pokoju”.

Listopad jest miesiącem, w którym w sposób szczególny podkreśla się możliwości terapeutyczne literatury. 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Biblioterapia to inaczej terapia przez opowieści. Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia.

Bajki pomagają poprzez umiejętnie opowiedzianą historię niosą pomoc dzieciom m.in.: łagodzą napięcia, wyciszają złe emocje, pozwalają uwierzyć, że zmiana na lepsze jest możliwa, uczą radzenia sobie z niepowodzeniami, z nieśmiałością, zachęcają do podejmowania wysiłku w przezwyciężaniu
trudności, odciążają od trosk dnia codziennego. Pomagają w zrozumieniu siebie i innych.

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

ul. Antoniuk Fabryczny 5/7
15-762 Białystok
tel. 85 6532207
e-mail: sp24@um.bialystok.pl

Powrót na początek strony