Klasa 4a w Obserwatorium i Planetarium UwB

Grupa uczniów stoi na tle wysokiej wieży

We wtorek 25 października klasa 4A postanowiła zapolować na częściowe zaćmienie słońca, do jakiego doszło w naszym kraju. Przed tym wydarzeniem wszyscy wykonali monokulary do obserwacji słońca z filtrem z profesjonalnej folii Baader. Co prawda pogoda trochę pokrzyżowała te plany, ale wycieczka do Obserwatorium i Planetarium UwB w pełni to zrekompensowała.

Najpierw uczniowie mieli okazję śledzić (niestety tylko na ekranie) zaćmienie słońca w innych rejonach Polski, co umożliwiło nam Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oddział w Białymstoku.

Później mieli zaszczyt wyruszyć w wirtualną podróż po kosmosie oraz zadawać pytania prawdziwemu astronomowi, czyli prof. Markowi Nikołajukowi z Wydziału Fizyki i Astrofizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Na koniec dwie sympatyczne myszki przybliżyły dzieciom wiedzę o Księżycu w prywatnym seansie w Planetarium, co było możliwe dzięki uprzejmości Centrum Popularyzacji Nauki UwB.