Naukowe wyjścia klasy 4d

Grupa uczniów stoi na tle monster tracka.jpg

 

W poniedziałek, 17.05.2023 r., klasa 4 D wzięła udział w Festiwalu Nauki i Sztuki, który został zorganizowany przez Politechnikę Białostocką. Uczniowie wzięli udział w sześciu inspirujących spotkaniach z pracownikami naukowymi PB. Na Wydziale Mechanicznym uczniowie dowiedzieli się, jak tworzy się mydło oraz zostali oprowadzeni po warsztacie, w którym studenci tworzą różnego rodzaju pojazdy, jak m.in. bolidy wyścigowe lub monster truck. Następnie, uczniowie wzięli udział w krótkiej lekcji dotyczącej zasad działania tomografii komputerowej i jej rozmaitego zastosowania w nauce. Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie była pracownia fotografii i pokaz pt. „Zabawa w obiektywie szybkiej kamery”. Uczniowie w bardzo zwolnionym tempie mogli zobaczyć, jak wygląda zapalenie świeczki bądź przebicie balonika z wodą. Efekt był niesamowity! Wydział Elektryczny ugościł uczniów wykładem nt. prądu elektrycznego i zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, zaś na Wydziale Informatyki uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z mikrokontrolerów. Nadto, niektórzy uczniowie mieli okazję udzielić wywiadów Radiu Akadera dot. ich udziału w Festiwalu Nauki i Sztuki. Był to niesamowicie kreatywny czas, w którym każdy znalazł coś inspirującego!

W środę, 17.05.2023 r., klasa 4 D wzięła udział w wyjściu do Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku oraz Epi-Centrum Nauki na Stadionie Miejskim. W planetarium uczniowie obejrzeli niezwykle ciekawy film pt. „Explore 3D”, który opowiada historię rozwoju nauki astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stamtąd jeszcze dalej w poszukiwaniu nowego domu. Opowieść prowadziła postać astronoma Johannesa Keplera, którego prawa stanowią podstawę podróży kosmicznych. W Epi-Centrum Nauki uczniowie mieli okazję eksperymentować oraz zdobywać wiedzę z wielu obszarów, takich jak m. in. optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika. Wyjście do Planetarium UwB oraz do Epi-centrum był niezwykle poznawczym i kreatywnym czasem!

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

ul. Antoniuk Fabryczny 5/7
15-762 Białystok
tel. 85 6532207
e-mail: sp24@um.bialystok.pl

Powrót na początek strony