Warsztaty z IPN - 40 rocznica stanu wojennego

13 grudnia - rocznica stanu wojennego - czołgi i wojsko na ulicach.

7 grudnia uczniowie klas ósmych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem IPN poświęconym stanowi wojennemu w 1981r. Pani bardzo ciekawie opowiadała o pierwszych dniach wprowadzenia stanu, jak sobie ludność cywilna poradziła sobie z godziną milicyjną, kartkami na żywność, brakiem kontaktu telefonicznego z bliskimi.

Zapoznała uczniów z wydarzeniami w trakcie stanu wojennego w Białymstoku m.in. na zdjęciu zobaczyliśmy rogatki MO ustawione na wyjeździe z Białegostoku lub spacerujących białostoczan przed dawnym kinem Pokój na ul. Lipowej (dla młodszego pokolenia- dzisiejszy "Chińczyk") o godzinie 19.30 - w trakcie projekcji Dziennika Telewizyjnego. W ten sposób nasi mieszkańcy bojkotowali komunistyczną propagandę w ówczesnych wiadomościach.

Pamiętajmy, że 13 grudnia obchodzimy 40 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w naszym kraju. Czas niespokojny, który opóźnił zdecydowanie przemiany ustrojowe w naszym państwie, 100 osób straciło życie, a ok. 10 tys. osób internowano.