Światowy Dzień Wody

grafika-sdw-23-1024x1024.png

Już kolejny raz włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Wody razem z Polską Akcją Humanitarną. Czy grozi nam kryzys wodny? Co możemy zrobić my jako mieszkańcy planety Ziemia, aby dbać o zasoby wody pitnej? Na te pytania szukały odpowiedzi klasy 5a, 4b oraz 6c. Dzięki materiałom edukacyjnym PAH uczniowie dowiedzieli się czym jest woda wirtualna, gdzie jej najwięcej zużywamy, stworzyliśmy dwie gazetki na naszych korytarzach, zagraliśmy w quizy.

Przypomnieliśmy sobie zasadę 6R, która jest kluczowa w dbaniu o nasze zasoby wody.

Refuse – odmawiaj, czyli nie kupuj tego, co przyczynia się do zwiększania ilości odpadów w twoim domu, np. warzyw czy owoców pakowanych w plastik czy też tanich t-shirtów.
Reduce – redukuj, ogranicz ilość używanych rzeczy, zastanów się czy na pewno każda z nich jest ci niezbędna.
Reuse – używaj ponownie, wymieniaj się i przekazuj niepotrzebne rzeczy komuś, kto może ich potrzebować, zastanów się, czy nie mogą pełnić innej funkcji.
Repair – naprawiaj, nie wyrzucaj od razu lekko uszkodzonej rzeczy, być może uda się ją naprawić i posłuży ci przez kolejne lata.
Recycle – segreguj odpady i przyczyniaj się do przetwarzania surowców wtórnych np. szklanych butelek.
Rot – kompostuj, nie marnuj jedzenia, a resztki, których nie uda ci się wykorzystać w inny sposób, staraj się kompostować.