"Szkoła Pamięta"

Krzyż z biało-czerwoną wstegą.

Po raz pierwszy bierzemy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta 2022”.  Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Dlatego też klasa 5a  oraz 2c udały się na pobliski Cmentarz św. Rocha, aby zapalić znicze przy mogile żołnierzy poległych podczas obrony Białegostoku w 1939r. Pochowanych zostało w tym miejscu 10 żołnierzy, którzy zginęli z rąk hitlerowskich. Również obok znajduje się krzyż pamięci pomordowanych w Katyniu oraz nienarodzonych dzieci.

Szczególną pamięcią czcimy naszych bohaterów z II wojny światowej.