Agresja sowiecka na Polskę - 17 września 1939r.

Plakat

17 września 1939 r. to ważna data w historii naszego państwa w okresie II wojny światowej. Wschodnią granicę Rzeczypospolitej na całej długości przekroczyła Armia Czerwona. Władze Związku Sowieckiego złamały kilka porozumień zawartych z rządem polskim, przede wszystkim zaś układ o nieagresji z 1932 r. (przedłużony w 1934 r. i mający obowiązywać do 1945 r.).

Napaść na Polskę i pogwałcenie zawartych porozumień tłumaczyły rzekomym rozpadem państwa polskiego i dezintegracją jego władz. Prezydent RP Ignacy Mościcki potępił w swoim orędziu te działania, nie zdecydował się jednak ogłosić stanu wojny między obydwoma państwami,  Naczelny Wódz WP rozkazał wojskom polskim unikać walk z Armią Czerwoną i przebijać się do granicy węgierskiej i rumuńskiej. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia prezydent RP i rząd, a następnie naczelne dowództwo, podjęli decyzję o ewakuacji do Rumunii.

17 września o godzinie 19.00 na ul. Węglowej przy Muzeum Sybiru można było pójść zapalić znicz w ramach akcji "Pamiętamy".

Nasz poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi wziął udział w głównych uroczystościach poświęconych tej rocznicy.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu o tych wydarzeniach.

klasy 7-8

Film o agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r.

 klasy 1-6

Kampania wrześniowa- obrona Grodna

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

ul. Antoniuk Fabryczny 5/7
15-762 Białystok
tel. 85 6532207
e-mail: sp24@um.bialystok.pl

Powrót na początek strony