Białystok pamięta

dyplom dla szkoły.PNG

 

W związku ze zbliżającą się 80 rocznicą powstania w getcie białostockim  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w działaniu edukacyjnym mającym na celu upamiętnienie dziewięcioletniej Friedy Pisar, jednej z ok. 2 milionów dziecięcych ofiar Holokaustu.

Frieda była siostrą ocalonego z Zagłady białostoczanina – Samuela Pisara, który swoje wojenne losy opisał w książce „Z krwi i nadziei”. W dniu 16
sierpnia jego najbliższa rodzina zostanie upamiętniona tzw. kamieniami pamięci (Stolpersteine), które zostaną wmontowane w płyty chodnikowe przy kamienicy na ul. Dąbrowskiego 20 w Białymstoku, gdzie mieszkała rodzina Pisarów.

Niewiele wiemy o Friedzie. Wiemy, że w sierpniu 1939 roku miała iść do szkoły. Wiemy, że ojciec pogłaskał ją po włosach, kiedy palili rodzinne pamiątki przed przeprowadzką do getta, w tym bukiet który trzymała jej matka w dniu ich ślubu. Obiecał nowy kiedy będzie wychodziła za mąż. Wiemy, że w maleńkim pokoiku w getcie przy ul. Czystej 5, mała Frieda spała z babcią. Z książki Samuela dowiemy się również, że rodzice rozpatrywali opcję przekazania jej pod opiekę chłopskiej rodzinie. Wiemy również, że ostatniego dnia przed likwidacją getta zasnęła spokojnie, przytulona do matki. Tylko tyle i aż tyle….

W ramach projektu #Białystokpamięta!

1. Uczniowie pisali listy do Friedy, w których dzielili się swoimi refleksjami.

2. Uczennice robiły zdjęcia z wydrukowanym na pleksie zdjęciem Friedy z bratem Samuelem.

3. Podczas festynu rodzinnego zostały zasiane niezapominajki, które mają być symbolem pamięci o ofiarach i przypominać nam o obowiązku pamiętania!

Szkoła Podstawowa nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku

ul. Antoniuk Fabryczny 5/7
15-762 Białystok
tel. 85 6532207
e-mail: sp24@um.bialystok.pl

Powrót na początek strony